جلسه تخصصی چالشهای صادرات در استان آذربایجان شرقی با تأکید بر مبانی اقتصاد مقاومتی

نشست تخصصی با عنوان چالشهای صادرات در استان آذربایجان شرقی با تأکید بر مبانی اقتصاد مقاومتی، روز یکشنبه مورخه 17/11/95 به همت پژوهشکده توسعه و برنامه ریزی جهاد دانشگاهی و انجمن مدیران صنایع استان آذربایجان شرقی در محل مجتمع تحقیقاتی و آموزشی جهادانشگاهی با حضور جمع کثیری از اساتید دانشگاه و مدیران صنایع استان برگزار گردید.


ابتدا آقای دکتر قراچورلو رئیس پژوهشکده توسعه و برنامه ریزی جهاد دانشگاهی ضمن عرض خیر مقدم و با تبریک ایام اللّه دهه فجر با تکیه بر عنوان جلسه از جناب آقای دکتر شریف زاده استاد دانشگاه و رئیس هیأت رئیسه انجمن مدیران صنایع استان که بعنوان سخنران ویژه در این مراسم حضور داشتند دعوت نمودند.

sharifi

آقای دکتر شریف زاده سخنان خود را با نام و یاد خداوند متعال و با صلوات بر محمد و آل محمد و با عرض تبریک ایام اللّه دهه مبارکه فجر انقلاب اسلامی ضمن ادای احترام به مقام شامخ شهدای انقلاب اسلامی و اشاره به دستاوردهای آن و با ابراز تأثر و تأسف ضایعه درگذشت آیت اللّه هاشمی رفسنجانی و حادثه پلاسکو ضمن عرض تسلیت، از درگاه خداوند متعال غفران واسعه الهی خواستار و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسئلت نمودند.

ایشان در بخشی از سخنان خود با بیان حدیثی از حضرت رسول اکرم(ص) به نقش ارزنده و راهبردی مدیران توانمند جامعه اشاره نمودند و با یادی از مولانا که فرمود" هر نفس نو می شود دنیا و ما بی خبر از نو شدن اندر بقا" در مورد تولید و صادرات گفتند: بایستی در بحث صادرات و تعامل با دنیا نقشی اساسی داشته و با کسب اطلاعات درست، بازار دنیا را در دست داشته باشیم و در تمام زمینه های مربوط به صنعت و صادرات بروز باشیم و با استفاده از شیوه های مناسب در بازار دنیا حضور داشته باشیم.

ایشان در بخشی از سخنان خود در خصوص بازاریابی در عصر جدید به دیدگاه کارنلر که فعالیتی انسانی در جهت ارضای نیازها و خواسته ها از طریق فرایند مبادله تعریف شده اشاره و خاطرنشان نمودند که انسان دارای خلایق و خواسته های متفاوت است.
رئیس هیأت رئیسه انجمن مدیران صنایع با تأکید به نقش اساسی فرهنگ ابراز نمودند که  در صنعت و صادرات از جایگاه ویژه ای برخوردار است و با اشاره به نیاز، ابراز داشتند که تشنگی نوعی نیاز است و اگر بموقع برآورده نشود آشفتگی بوجود می آورد و به همین خاطر باید نیازها را برآورده کنیم .
دکتر شریف زاده در ادامه با برشمردن چالشهای صادراتی در خصوص فقدان استراتژی توسعه صنعتی، فقدان استراتژی تولید، فقدان استراتژی صادرات، فقدان استراتژی واردات  راهکارهایی ارائه نمودند.

در پایان آقای دکتر شریف زاده به پرسش حاضران پاسخ دادند.
جلسه با ختم صلوات بر محمد و آل محمد پایان یافت.