50 سال افتخار" همایش تجلیل از پیشکسوتان نیم قرن اخیر صنعت و نشان عالی مدیران" تبریزاردیبهشت ماه 97

دکتر شریف‌زاده رئیس انجمن مدیران صنایع استان آذربایجان شرقی

سرمایه‌های نمادین اصلی‌ترین سرمایه هر ملتی است اصلی‌ترین سرمایه هر ملت و کشوری سرمایه‌های نمادین آن ملت و کشور است.

SHArifi

دکتر شریف‌زاده رئیس انجمن مدیران صنایع استان و رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تبریز در مراسم تجلیل از پیشکسوتان صنایع آذربایجان ضمن خوشامدگویی با بیان مطلب فوق افزود: هر کشورو ملتی دارای چهار سرمایه است، سرمایه‌های اقتصادی، سرمایه‌های انسانی، سرمایه‌های اجتماعی و در نهایت سرمایه‌های نمادین که اصلی‌ترین سرمایه هر ملت و کشور به شمار می‌رود. وی افزود: اگر جامعه و یا ملتی نتواند آنگونه باید و شاید سرمایه‌های نمادین خود را حفظ نماید دچار فقدان هویت خواهد شد و این بحران هویت آسیب‌های جبران‌ناپذیری بر پیکره آن ملت و جامعه وارد خواهد نمود.

وی اظهار داشت: انجمن مدیران صنایع استان در راستای تکریم سرمایه‌های نمادین آذربایجان برپایی این نشست صمیمانه را در دستور کار خود قرار داد و طی چند ماه زمینه برگزاری همایش تجلیل از پیشکسوتان نیم قرن اخیر صنعت آذربایجان و اعطای نشان عالی مدیران را فراهم نمود که امروز شاهد برپای باشکوه این همایش با حضور عالی مقامان و چهره‌های سرشناس و ماندگار هستیم. دکتر شریف‌زاده در خاتمه با تاکید بر ضرورت قدرشناسی و سپاسگزاری از چهره‌های برجسته آذربایجان به عنوان سرمایه‌های نمادین اظهار داشت: این بزرگواران که به حق از سرمایه‌های نمادین آذربایجان و ایران می‌باشند هیچ نیاز مادی ندارند و عاشق آب و خاک میهن خود و سرزمین پدری خویش می‌باشند و بر همه ما وظیفه است تا با به جا آوردن مراتب سپاس و قدرشناسی از تلاش‌های ارزنده این عزیزان در عرصه کار و تولید و تلاش بستر لازم را برای افزایش سرمایه‌های نمادین خطه آذربایجان فراهم سازیم. دکتر محمدعلی موحد کلید حل رکود اقتصادی در دست مدیران صنایع می‌باشد در زمانی که اقتصاد کشورمان ایران از هر سو در معرض هجوم و آسیب‌های متعدد است، کلید بحران رکود اقتصادی کشورمان در دست مدیران صنایع می‌باشد.

 

 

دکتر محمدعلی موحد از بنیانگذاران و اولین عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران در دوران ملی شدن صنعت نفت با بیان این موضوع افزود:

 

movahhed

مدیران دلسوز صنایع قادر هستند با همت مضاعف و کار و کوشش و تلاش در عرصه تولید زمینه خروج اقتصاد بیمار ایران از رکود را فراهم ساخته و با پشتیبانی و حمایت همه‌جانبه دولت زمینه‌ساز رونق اقتصادی در ایران گردند. وی همچنین با اشاره به چگونگی شکل‌گیری شرکت ملی نفت ایران با انتقاد از اینکه دکتر مصدق نفت را ملی اعلام کرد نه دولتی، دولتی شدن نفت را عامل بیماری فزاینده اقتصاد ایران و وابستگی اقتصاد ایران به صادرات نفتی و درآمدهای ناشی از فروش نفت دانست و اظهار داشت: این درآمد حاصل از فروش نفت می‌توانست موجب رونق کار و تولید و همچنین صادرات غیرنفتی گردد، اما متاسفانه در سایه عدم تدبیر دولت‌ها این موضوع به آفت اقتصاد ایران بدل شد و ما شاهدیم که سال به سال وابستگی اقتصادی کشورمان به درآمدهای نفتی افزایش پیدا کرد و اینچنین شد که موجبات ظهور دوران تورم و رکود اقتصادی فراهم گردید. دکتر علی عبدالعلیزاده: تجلیل از پیشکسوتان موجب رشد اخلاقگرایی در جامعه می‌گردد. سپاسگزاری و قدرشناسی از چهره‌های خدمتگزار موجب رشد اخلاق و اخلاقگرایی در جامعه شده و کمک خواهد کرد تا برکت وجود این نعمت‌ها در جامعه فزونی یابد.

 

دکتر علی عبدالعلی‌زاده استاندار اسبق آذربایجان شرقی و وزیر مسکن و شهرسازی در دولت اصلاحات در همایش تجلیل از پیشکسوتان 50 سال اخیر صنعت آذربایجان با بیان این مطلب ضمن ارج نهادن به حرکت نمادین انجمن مدیران صنایع استان آذربایجان شرقی در برگزاری چنین همایش باشکوهی، اظهار داشت:

 

abdolalizade

شکل‌گیری و بسط فعالیت سازمان‌های غیردولتی و مردم نهاد در جامعه می‌تواند زمینه‌ساز کسب موفقیت در تمامی عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی گردد ولی متاسفانه در کشور ما نه دولت و نه حکومت توجه چندانی به گسترش سازمان‌های غیردولتی و مردم نهاد در کشور ندارند و این از ویژگی‌های حکومت‌های انحصارطلب می‌باشد. وی با اشاره به آسیب‌های اقتصاد وابسته به درآمدهای حاصل از فروش نفت گفت: در حال حاضر بسیاری از مدیران ارشد کشور تفکرشان براساس تفکر بهره‌مندی از درآمدهای طلایی و بادآورده نفتی و مدیریت جمعیت کم کشور شکل گرفته و هنوز باور ندارند که درآمد امروز فروش نفت پاسخگوی نیازهای جامعه 80 میلیونی نیست و بایستی به جای درآمدهای حاصل از فروش و صادرات نفتی به درآمدهای حاصل از کار و کوشش و تلاش‌های مردمی متکی شود.

وی همچنین با تاکید بر اهمیت خروج از اقتصاد نفتی، گفت: کسب درآمد نفتی هنر نیست بلکه فروش دارای است، اما کار و ایجاد ارزش افزوده بر مبنای رفاقت با دنیا دارای ارزش است و درآمد آن نیز برکت خواهد داشت. دکتر عبدالعلی‌زاده خطاب به مدیران صنایع استان گفت: اگر می‌خواهید بر مشکلات موجود غلبه کنید لازم نیست دنبال راه حل‌های عجیب و غریب بگردید، چنانچه تجربه موفق دیگر کشورها را در حل مشکلات اقتصادی مطالعه کنید، خواهید دید که اقتصاددانان ما هنوز باور ندارند در کنار سرمایه اقتصادی و سرمایه انسانی یک سرمایه اجتماعی وجود دارد که تنها عامل موفقیت با دو ویژگی مهم همبستگی ملی و اعتماد ملی می‌باشد.

وی با اشاره به نوسانات قیمت ارز در پایان سال گذشته افزود: شکل رکود اقتصادی در کشور ما در حالی است که خود رئیس جمهور گفتند جای تعجب دارد که چرا دلار از قیمت 37000 ریال به 60000 ریال رسید در حالی که ما چیزی در حدود 92 میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم در سال گذشته و با کسر هزینه‌های جاری کشور حدود 12 میلیارد دلار درآمد مازاد داشتیم و اینکه چرا ما در پایان سال شاهد افزایش ناگهانی قیمت ارز در کشور بودیم پاسخش این است که سرمایه اجتماعی در کشور ما به شدت تضعیف شده است.

وی در تشریح اهمیت وجود سرمایه اجتماعی قدرتمند در جامعه، گفت: ما در دوران دفاع مقدس بالاترین سرمایه اجتماعی را داشتیم چرا که وقتی فرزند خانواده‌ای به درجه رفیع شهادت نایل می‌گشت ما در خانواده فرزند دوم و سوم را روانه جبهه‌های نبرد حق علیه باطل می‌نمود نظیر خانواده معظم شهدای سلیمی که وقتی سه پسر خانواده در عملیات‌های مختلف به شهادت می‌رسند پدر بزرگوارشان نیز لباس رزم پوشید و عازم جبهه شد. این همه بسیجی به جبهه رفتند ولی هیچکدام به دنبال حکم و افزایش حقوق و مزایای شغلی نبودند و این سرمایه اجتماعی است ولی امروز این همه اختلاس را شاهدیم و در مقابل آن کو فداکاری، آن همه به جبهه رفتن‌ها بدون هیچ هزینه‌ای برای کشور امروز مبدل شده به تلاشی گسترده برای اینکه از رانتی بهره‌ ببریم و دستی به جایی بیاندازیم و این نتیجه ضایع شدن سرمایه اجتماعی در کشور است. وی با بیان اینکه با سرمایه اقتصادی کم می‌توان کشور را اداره کرد به شرط اینکه سرمایه اجتماعی حاکم بر کشور قوی و قدرتمند باشد، افزود: ضایع شدن سرمایه اجتماعی نتیجه آمارهای فزاینده کارهای خلاف است و رقم 15 میلیون پرونده منتظر دادرسی در محاکم قضایی بیانگر این موضوع که ضایع شدن سرمایه اجتماعی در ایران بسیار وحشتناک است.

دکتر عبدلعلی‌زاده در ادامه افزود: چنانچه ما نتوانیم حکومت بزرگ را به یک حکومت مردم‌سالار مبدل کنیم خسارات جبران‌ناپذیری را متحمل خواهیم شد، مردم‌سالاری با شعار محقق نمی‌شود باید مردم خود کشور را اداره کنند، مردم باید به راحتی نظرات خود را بیان و به صورت شفاف به مدیران دیکته کنند، مردم‌سالاری در جامعه‌ای به وجود می‌آید که مردمان آن در جامعه به اشکال مختلف گردهم آیند و با همفکری کشور را اداره کنند.

وی همچنین وجود سازمان‌های غیردولتی و مردم‌نهاد را زیر بنای جامعه مردم‌سالار دانست و افزود: شکل‌گیری احزاب در جوامع مردم‌سالار نیز با وجود سازمان‌های مردم‌نهاد یا همان سمن‌ها ممکن می‌گردد و ما بایستی به گسترش این سازمان‌ها کمک کنیم، یکی از این سازمان‌های مردم‌نهاد انجمن مدیران صنایع می‌باشد که چنین مراسمی را برگزار می‌کند و زمینه تجلیل از پیشکسوتان نیم قرن صنعت آذربایجان را فراهم می‌نماید و چنانچه بازتاب رسانه‌ای این مراسم مطلوب باشد تاثیر آن در جامعه نیز چشمگیر خواهد بود و مردم به دنبال نیکان جامعه خواهند گشت تا مراتب سپاس و قدرشناسی خود را از این انسان‌های پاک که خود را فدای این مرز و بوم نموده‌اند ابراز دارند و زمانی که جامعه این بزرگواران را بهتر بشناسد و به نحو احسن آن‌ها را تکریم نماید قطعاً اخلاق در این جامعه رشد خواهد نمود و همه باید بدانیم که اخلاق با فداکاری در جامعه بوجود می‌آید نه با باتوم.


لیست دریافت‌کنندگان نشان

 • جناب آقای مهندس محمدرضا نعمت‌زاده
 • جناب آقای مهندس محسن خلیلی
 • جناب آقای پروفسور محمدعلی موحد
 • جناب آقای دکتر علی‌اصغر خامنه‌ای
 • جناب آقای دکتر اسماعیل خوشروان آذر
 • جناب آقای مهندس سیدعبدالوهاب سهل آبادی

 

لیست دریافت‌کنندگان تندیس و لوح تقدیر به ترتیب حروف الفبا

 

 • جناب آقای مهندس اکبر برق لامع فرزند زنده‌یاد حاج جواد برق لامع
 • جناب آقای مهندس پرویز بیوک فرزند زنده‌یاد حاج غیبعلی بیوک
 • جناب آقای مهندس رسول بیوک فرزند زنده‌یاد حاج غیبعلی بیوک
 • جناب آقای مهندس تقی توکلی
 • جناب آقای ماشاءا... چنگیزی
 • جناب آقای حاج سیدحسین رضوی
 • جناب آقای حاج علی سالک نجات
 • جناب آقای حاج علی سلیمانزاده
 • جناب آقای حاج رحیم صادقیان
 • جناب آقای حاج علی صدقی نسب
 • جناب آقای مهندس هوشنگ فاخر
 • جناب آقای مهندس محمدرضا فیروزی فرزند زنده‌یاد حاج فیروز فیروزی
 • جناب آقای دکتر کیوان قاسمبگلو فرزند زنده‌یاد سرهنگ محمد قاسمبگلو
 • جناب آقای حاج محرمعلی کریمی
 • جناب آقای حاج اکبر کسرائی
 • جناب آقای حاج ابراهیم محقق
 • جناب آقای حاج حسن محمدی پرویزیان
 • جناب آقای مهندس رضا مقیمی اصل
 • جناب آقای حاج جواد ملجاء بصیری

neshan

neshan1