رئیس انجمن مدیران صنایع آذربایجان شرقی در گفتگو با «نصر»...

مهندس توکلی یک نهضت و شالوده صنعتی ایجاد کرد/ توکلی پاکدست، صادق و مسئولیت پذیر بود

نصر: رئیس انجمن مدیران صنایع آذربایجان شرقی گفت: مهندس توکلی یک نهضت و شالوده صنعتی ایجاد کرد و نقش ایشان در صنعتی کردن تبریز و ایران بی بدیل است.

tagitavakkoli11-12

به گزارش سرویس اقتصادی نصر، "سید باقر شریف زاده" با تسلیت درگذشت مهندس تقی توکلی به جامعه صنعت و مدیریت کشورمان، گفت: مهندس توکلی از مدیران خوشفکر و خوشنام کشور بود که در دهه 40 مسئولیت سنگین بنیان گذاری ماشین سازی تبریز و دیگر صنایع بزرگ منطقه صنعتی غرب تبریز که ریشه در ماشین سازی تبریز داشتند را بر عهده گرفت و نقش تاریخی خود را در بنیان گذاری صنعتی تبریز و ایران ایفا کرد.

وی افزود: مهندس توکلی یک نهضت و شالوده صنعتی ایجاد کرد و نقش ایشان در صنعتی کردن تبریز و ایران بی بدیل است و می توان گفت ایشان علاوه بر بنیان گذاری صنایع مادر در تبریز، با ایجاد مراکز آموزش عالی و آموزش مهارت در تربیت نیروی انسانی ماهر صنعتی نقشی راهبردی ایفا کرد.

 

شریف زاده گفت: اگر تلاش های مهندس توکلی در منطقه صنعتی غرب تبریز نبود، واقعا نمی دانیم امروز تبریز و آذربایجان در چه جایگاهی قرار داشتند. اگر به نقاط مختلف کشور نگاه کنیم، آثار ماشین سازی تبریز و مهم تر از آن آثار نیروی انسانی آموزش دیده و تربیت یافته در مکتب صنعتی تبریز قابل توجه است که چه نقش عظیمی در صنعتی کردن ایران ایفا کرده اند.

وی گفت: ویژگی مهم مهندس توکلی چه در ماشین سازی تبریز، چه در مس سرچشمه، چه در وزارت نیرو و... پاک دستی و مسئولیت پذیری ایشان در خدمت بی منت به کشور است و هیچ نقطه سیاهی خدای نکرده در کارنامه ایشان وجود ندارد و هر چه هست تماماً خوشنامی و فداکاری است.

 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تبریز ادامه داد: نقش مهندس توکلی در بنیان گذاری صنعتی تبریز، علاوه بر موارد مطرح شده در افزایش درآمد سرانه مردم نیز نمایان شده و اگر زحمات و فداکاری های ایشان نبود، ممکن بود آذربایجان را تنها در بعد کشاورزی اش بشناسند.

شریف زاده گفت: خلوص و پاکدستی ایشان بی نظیر بود و علی رغم امکانی که برای زندگی در خارج از کشور داشت، تا آخرین لحظه زندگی اش، کشورش را ترک نکرد و در همین تبریزی که به آن عشق می ورزید، جان به جان آفرین تسلیم کرد.

 

وی افزود: مهندس توکلی تا آخرین لحظات زندگی اش برای رشد و توسعه کشور نگران بود و دغدغه داشت و وقتی کارخانه کبریت را با کلی بدهی دوباره تحویل گرفت، آن را در مدت زمان کمی دوباره به کارخانه موفقی تبدیل کرد.

شریف زاده ادامه داد: مهندس توکلی دارای یک استراتژی خاص بود که در ایجاد صنایع زیر ساختی و مادر در تبریز و سایر نقاط کشور نمایان شد و همه این ها در راستای خودکفایی ایران بود.

وی گفت: ایشان بدون هیاهو و بدون ادعا تمام تلاشش را برای خدمت به ایران و مردم ایران انجام داد. انشاالله در جامعه مان دوباره شاهد تولد مهندس توکلی های دیگری باشیم.