رئیس انجمن مدیران صنایع آذربایجان شرقی خطاب به رئیس مجلی شورای اسلامی : هزینه های جاری و مصرفی 75 درصد بودجه کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش نصر، سید باقر شریف زاده در جلسه شورای اداری آذربایجان شرقی که با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد افزود: بودجه هر کشور، آینه تمام نمای تفکرات و تصمیمات مدیریتی، فرهنگی،سیاسی،نظامی و اجتماعی آن کشور در چگونگی تخصیص منابع عمومی کشور می باشد.

sharifi

وی اضافه کرد:  اگر امروز از نرخ ارز، کمبودرآمد سرآنه، نرخ انرژی، آمار اشتغال به کار، کاهش تولید و .. در رنج هستیم بی تعارف باید قبول کنیم که ناشی از سیاست گذاری های بودجه ای سه دهه اخیر بوده است.

شرفی زاده با اشاره به برخی دلنگرانی های فعالان اقتصادی استان اظهار داشت: متاسفانه  75 درصد بودجه برای هزینه های جاری، حقوق و یارانه تخصیص می یابد، 25 درصد بودجه برای عمرانی و توسعه است که تنها  8 درصد افزایش یافته است، طبیعتاً با 34 درصد تورم اعلامی بانک مرکزی،که عملاٌ با توجه به تورم، با کاهش بودجه عمرانی مواجه هستیم ؛ جایگاه این توسعه عمرانی کجاست؟

 

وی با بیان اینکه بودجه 410 هزار میلیارد تومانی شاید یکی از پر ریسک ترین بودجه های تاریخ جمهوری اسلامی ایران محسوب شود، اذعان داشت: میزان مالیات ها در این بودجه رشد 12 هزار میلیارد تومانی داشته و به 152 هزار میلیارد رسیده است که با توجه به کند شدن چرخ های اقتصاد ایران، بسیار بعید به نظر می رسد ، این میزان مالیات محقق شود.

شریف زاده تصریح کرد: عدم تحقق مالیات سال آینده را با  کسری بودجه روبرو خواهد کرد و این کسری بر مصارف بودجه عمرانی که به 65 هزار میلیارد تومان رسیده است، تأثیر منفی خواهد گذاشت.

 رئیس انجمن مدیران صنایع آذربایجان شرقی ادامه داد: بدیهی است و تجربه نشان می دهد، عدم تأمین بودجه عمرانی، تأثیر عمیقی بر فعالیت های بخش خصوصی می گذارد و کسب و کارها را با رکود مواجه میکند. در پی این مسئله مصرف بخش خصوصی ( سطح تقاضا ) نیز کاهش می یابد و نرخ بیکاری بالاتر می رود.

 

وی اظهار داشت: رشد 12 هزار میلیارد تومانی مالیات ها در بودجه 98 در حالی است که صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که اقتصاد ما را در 2019 میلادی با رشد منفی 3.6 درصدی روبرو خواهد شد و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ایران نیز طی گزارشی هشدار داده است که" رشد اقتصادی ایران در خوش بینانه ترین حالت به منفی  3.3 درصد " خواهد رسید.

وی گفت: بنابراین، در این شرایط ایران، به هر قیمتی دولت تلاش خواهد کرد که مالیات های مورد نیاز خود را محقق کند و این ممکن نخواهد بود مگر اینکه بنگاه ها و شرکت های خصوصی را تحت فشار بگذارد.

 

شریف زاده تصریح کرد: طی شش سال گذشته که رکود عمیقی بر اقتصاد حاکم شده، بسیاری از صاحبان بنگاه های خصوصی در اثر فشار های مالیاتی به فعالیت خود برای همیشه پایان دادند بنابراین اگر فشار بر بخش خصوصی ادامه داشته باشد، بعید نیست سال آینده هم تعداد زیادی از کسب و کارهای خرد و کلان برای همیشه تعطیل شوند.

وی افزود: علاوه بر اینکه تردید فراوانی در تحقق مالیات های سال آینده وجود دارد، سهم 27000 میلیارد دلاری( 117 هزار میلیارد تومانی)درآمدهای نفتی در بودجه سال آینده نیز در هاله ای از ابهام قرار دارد، با وجود پیش بینی این درآمد نفتی ولی با وجود تحریم ها و خصوصاً تحریم های بانکی علیه ایران ، مشخص نیست این درآمد نفتی قرار است چگونه وارد کشور شود.

وی تاکید کرد: بنابراین، ابهام در تحقق درآمدهای مالیاتی و مشخص نبودن شرایط فروش نفت و جذب درآمدهای آن، حداقل تصویر شفافی از اقتصاد برای سال آینده نداریم، در چنین وضعیت دشواری، سطح تقاضای بخش خصوصی کاهش می یابد و در پی آن نیز بسیاری از بنگاه ها و شرکت ها از سطح فعالیت های خود خواهند کاست، تبعات قرار گرفتن ایران در تنگنای مالی، چیزی جز بالا رفتن نرخ تورم، تعمیق رکود، افزایش بیکاری و مهاجرت نخبگان نخواهد بود.

 

وی افزود: مالیات شرکت های دولتی کمتر از یک درصد : مجموع درآمد شرکت های دولتی 1224 هزار و 606 میلیارد تومان و مالیات 4317 میلیارد تومان معادل 35 درصد؛ چرا مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده که تولید را با مشکلات عدیده ای مواجه کرده است مجدداٌ در سال 98 تمدید می شود؟،  سهم تولید و اشتغال از منابع هدفمندی یارانه که قرار بود 30  بعداٌ  20 %  به تولید اختصاص یابد در کجای لایحه بودجه 98 دیده شده است؟

وی خطاب به  لاریجانی پرسید: بند "و" تبصره 16  را برای واحدهای صنعتی و تولیدی بطور عام تعمیم و قاطعانه از بانک مرکزی و بانک ها بخواهید که عمل کنند و محدود به رقم خاصی نباشد.

شریف زاده افزود:  بخش خصوصی واقعی که در زیر چرخ های سنگین تحریم های داخلی و خارجی تحت فشار است خواهان این است که یک دفعه هر گونه رانت و چند نرخی را حذف و ارز تک نرخی حاکم گردد،  برای یارانه، متولیان مختلفی وجود دارد و برای رهایی دولت و مجلس از این گرفتاری، یارانه نقدی برای همیشه باید تعیین تکلیف گردد.

وی اضافه کرد: استحضار داریدکه قریب به 80 درصد ارز حاصل از صادرات در دست پتروشیمی، معادن، فولادی ها و عمده بنگاه ها دولتی است؛  دستور فرمایند که بررسی شود که ارز حاصل از صادرات اینها کجا هست؟ و چرا بنگاه های خصوصی در صف های چندین ماهه تأیید نرخ ارز نیمایی از بانک مرکزی، بانک ها و صرافی ها هستند.

وی تاکید کرد: این ملّت تاوان پرداخت 75 درصد  هزینه های جاری، مصروفی را ندارد تمهیداتی فراهم نمائید که  هزینه های جاری کم، یارانه ها و رانت ها حذف،  دولت کوچک و چابک/سیاست گذار باشد نه مجری،  ضریب مالیاتی تولید کنندگان در این شرایط رکود تورمی و تحریمی کاهش،  مالیات بر ارزش افزوده تعیین تکلیف و یا حداقل از دوش تولید برداشته شود.

وی ادامه داد: آذربایجان از نظر بودجه در ردیف 12 قرار دارد.

 

شریف زاده در پایان گفت: تا به این امید که به فضل خدا امیدهای معیشتی،زیستی، امنیتی، بین نسلی، خودشکوفایی، اجتماعی، سیاسی و نهایتاٌ امید ملّی ما و نگذاریم ناامیدی به ما حاکم شود. که دوام جامعه را در بلند مدت تضعیف می کند.